Tipy, na co si dát pozor při výběru matrace pro miminko

Všeobecně často převládá názor, že tělo dítěte vydrží všechno. Že to jsou právě ti dospělí, kteří se ráno s hekáním zvedají z postele a bolí je záda. Při výběru matrace byste však ty pro miminka neměli brát na lehkou váhu. Naopak byste měli být velmi zodpovědní a vybrat dítěti takovou matraci, která bude pro jeho měkké kosti a klouby dostatečnou oporou. A jakých zásad byste se měli ideálně držet se dozvíte v tomto článku.

Jakou vybrat tvrdost matrace pro miminka?

Kromě velikosti a materiálu matrace je nesmírně důležité právě jádro a jeho tvrdost. Pro miminka a menší děti jsou obecně vždy lepší spíše tvrdší matrace. Větší tvrdost matrace byste měli držet u dětí do minimálně 12 let. Do té doby se dítěti stále vyvíjí páteř, a pokud by se nedbalo na správný výběr matrace, byl by ohrožen také správný vývoj páteře. I díky špatné matraci může dítě trpět skoliózou či jiným onemocnění páteře. Při výběru však nevyhledávajete velmi tvrdé matrace, ty už kladou dětskému tělíčku moc velký odpor. Vybírejte takovou, aby se do ní tělo dítěte nezabořilo, ale zároveň aby byla alespoň trochu rovná, ale zároveň ne pohodlná jako dřevěná deska.

Matrace pro miminka by měla být nejlépe rovná a bez jakýchkoliv masážních profilů. Vyhnout byste se měli i zónovým matracím. Pro miminko i větší dítě je vždy lepší matrace s jednou tvrdostí po celé její délce.

Jak vybrat materiál matrace pro miminka?

Dalším velmi důležitým parametrem při výběru matrace je materiál. V každém případě je důležité vybírat materiál, který je prodyšný. Díky dobrému odvětrávání bude matrace dobře odvádět vlhkost a tím se nebudou tvořit plísně a šířit alergeny.

Podle toho, co jsme uváděli v předchozím odstavci ohledně tvrdosti matrace, mohlo by být jasné, že taková matrace z paměťové pěny není pro dítě ideální. Paměťová pěna se formuje podle těla, a tedy poskytuje velmi malou či žádnou oporu. Příkladem velmi tvrdé matrace, která také není pro miminka vhodná, je kokosová matrace neboli matrace z kokosových vláken.

A jaký materiál matrace je tedy pro děti vhodný? Hlavním vítězem je pro nás matrace ze studené pěny, která je rovněž uváděna jako HR pěna. Tato pěna bude pro malé tělíčko ideální oporou. Díky tomu se páteř a svaly mohou správně vyvíjet po celou dobu spánku. Tato matrace je rovněž velmi prodyšná a dobře umožňuje odvádět nahromaděnou vlhkost.

Jaká velikost matrace pro miminka je nejlepší?

Matraci pro miminko většinou pořizujete podle velikosti postýlky. Není tedy divu, že nejčastěji narazíte na velikost matrace 120 x 60 cm. To je totiž nejčastěji rozměr postýlky. Pro větší děti, od cca 4 let, je pak lepší matrace o velikosti 140 x 70 cm nebo 200 x 90 cm.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *