Tipy, jak vybrat bydlení snů aneb Je bydlení v bytě dobrý nápad?

Pokud zrovna den i noc trávíte nad rozhodováním o budoucím bydlení, je tento článek přesně pro vás. Bydlení v bytě i rodinném domě mají své pro a proti a každému vyhovuje něco jiného. Při vybírání bydlení nemá smysl si nic nalhávat. Jednoduše pokud nejste aktivní a neradi trávíte čas venku, nebudete jiní ani o pár let později. A už vůbec ne ve stáří. To ale není jediné, co posuzujeme. Pojďte si přečíst náš článek a možná se dokážete rozhodnout.

Výhody a nevýhody bydlení v bytě

Bydlení v bytě může být pro někoho noční můrou a pro někoho ideálním způsobem žití. Obzvlášť pokud jste v bytě vyrůstali a prožili v něm většinu svého života, neměl by pro vás být problém zvyknout si. 

Výhody bytu

Bydlení v bytě má mnoho výhod. Ačkoliv to dnes nemusí být tolik vidět, jednou z výhod bytu je rozhodně cenová dostupnost. Při koupi či stavbě rodinného domu byste se museli přes kapsu plácnou rozhodně o něco víc. Pochopitelně však záleží na lokalitě – pokud porovnáte koupi novostavby v prestižní čtvrti centru velkoměsta a stavby domu někde na venkově, vyjdete pravděpodobně na stejno. Další výhodou bydlení v bytě je jeho určitá nenáročnost a bezúdržbovost. Pokud je potřeba na bytovém domě cokoliv řešit, zpravidla se společně se sousedy na tyto investice skládáte každý měsíc ve fondu oprav. Většinou vám tedy zbývá starat se o vlastní interiér. Pokud se vám v bytě pokazí bojler, topení či něco jiného, většinou se o to rovněž stará domovník nebo vlastník bytu. Samozřejmě však záleží na tom, co máte napsáno ve smlouvě.

Tip: Pokud uvažujete o pořízení bytu, doporučujeme se obrátit na spolehlivého prodejce, který vám se vším pomůže. Jedním z takových prodejců může být www.finep.cz.

Nevýhody bytu

Jak už jsme naznačovali na začátku článku, bydlení v bytě pro někoho může být opravdovou noční můrou. A i když to vždy nemusí být tak dramatické, byt má opravdu mnoho nevýhod. jestli převažují výhody, už je pouze na vás.

Existují asi dva největší problémy, které jsou pro mnoho lidí naprosto zásadní – míra soukromí a velikost bytu. Bydlení v bytě není vždy procházkou růžovým sadem a pro klidné soužití, musíte dodržovat psaná i nepsaná pravidla. Pokud se rozhodnete bydlet v bytě, musíte se smířit s tím, že budete svědky manželských hádek, které se přes papírové stěny ponesou jako by stáli vedle vás. Od rána do večera vám nad hlavami budou dupat malé, neposedné děti a v případě rekonstrukce vedlejšího bytu si budete trhat vlasy. Když bydlíte v bytě, musíte si jednoduše zvyknout nebo se přestěhovat. 

Malý prostor se sice hodí při úklidu, který vám nezabere víc jako 30 minut, ale pro klidné soužití i ve dvou lidech, to může být náročné. Nedostatek prostoru vás nutí vytvářet neúmyslný nepořádek, kde všechno možné zastrkané ve všech zákoutích bytu. Jakmile se rodina rozroste, může být malý prostor ještě větší problém a ne každá rodina to vydrží a zůstane. Pokud tedy zvažujete pro a proti typu bydlení, zvažte také své budoucí plány a životní styl.

Závěr

Jakési základní argumenty bydlení v bytě teď máte. Při rozhodování je nutné, abyste k sobě a k ostatním členům rodiny byli maximálně upřímní a nepouštěli se do něčeho, co nezvládnete. Přeci jen, v sázce je vaše štěstí a my víme, že štěstí je hlavní ingrediencí pro zdravý a spokojený život. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *