Tipy na výlet: Amsterdam

Amsterdam – město, které se vyznačuje heslem “žij a nech žít”. Město mnoha tváří, kde se každý najde. Město mladých lidí žijících bouřlivý život, kde témata jako drogy, prostituce, homosexualita, eutanazie nebo sex rozhodně nejsou tabu. Zní to jako něco pro vás? Tak si přečtěte náš článek, který vám poskytne tipy na ta nejlepší místa, kam byste se měli podívat.

Historie Amsterdamu

Když chcete poznat přítomnost, musíte pochopit minulost. Tak to jednoduše je a mělo by být. Amsterdam byl původně malá rybářská vesnice vybudovaná někdy ve 12. století. Během staletí se Amsterdam stal významným přístavema místem umění a obchodu. V 16. století proběhla nizozemská revoluce Nizozemska proti Španělsku. Po této události získalo Nizozemsko nezávislost a mnoho lidí během revoluce utekla na sever, tedy i do Amsterdamu. Asi o dvě století Nizozemsko obsadila Francie a z Nizozemnska se do roku 1806 stalo Batávskou republikou. Během nizozemského zlatého věku (17. století) byly vybudovány tradiční vodní kanály, díky kterým se Amsterdamu přezdívá “Benátky Severu”. 

Fakta o Amsterdamu

Amsterdam je součástí Nizozemska, které je součástí Nizozemského království. Nizozemsko je konstituční monarchií. Vládce je tedy omezen ústavními zákony a moc je rozdělena mezi horní a dolní komoru parlamentu. V Amsterdamu najdete lidi různých národností, ale největší podíl na obyvatelstvu mají stále Holanďané. Amsterdamský přístav je 4. největším přístavem na světě. Amsterdam je pověstný svými koly a cyklistickými, jízdními pruhy. Nebojte a projeďte si chvilku Amsterdam na dvou kolech. Kola si můžete půjčit téměř kdekoliv.

Mluví nizozemsky, ale již od základní školy mají i malé děti angličtinu jako druhý jazyk. Měli byste se tedy anglicky domluvit všude. Nejvyšší bod Nizozemska je vysoký 323 m.n.m., což je velmi málo. Více jak ¼ Nizozemska je pod vodou, a proto disponuje nejlepším protipovodňovým systémem, který se zapsal i světových památek UNESCO. Typické nizozemské tulipány byly původně dovezeny z Turecka.

Tipy na památky v Amsterdamu

  • Rijksmuseum: Toto je národní muzeum Nizozemska, které je domovem velké sbírky umění a historických předmětů. Je zde také slavná malba Rembrandta „Noční hlídka“.
  • Van Goghovo muzeum: Toto muzeum je věnováno životu a dílu Vincenta van Gogha. Uvidíte zde nejen jeho obrazy, ale také náčrty, dopisy a osobní předměty.
  • Dům Anny Frankové: Toto je místo, kde se Anna Franková a její rodina ukrývali během druhé světové války. Je to silné a dojemné místo, které připomíná hrůzy holokaustu.
  • Královský palác v Amsterdamu: Tento impozantní palác byl postaven v 17. století a je stále používán nizozemskou královskou rodinou pro různé události.
  • Bulb Fields: Pokud navštívíte Amsterdam na jaře, musíte vidět tyto nádherné pole s tulipány. Je to skutečně úchvatný pohled.
  • Jordaan: Tato oblast je známá svými úzkými uličkami, malými obchody a kavárnami. Je to skvělé místo k procházce a relaxaci.
  • Heineken Experience: Pokud máte rádi pivo, měli byste navštívit tuto interaktivní prohlídku v původním pivovaru Heineken.
  • Národní námořní muzeum: Toto muzeum vám nabídne pohled do námořní historie Nizozemska, včetně možnosti prohlédnout si repliku 18. stoletího lodního vraku.
  • Vondelpark: Tento park je ideálním místem pro piknik, procházku nebo jízdu na kole. Je zde také několik kaváren a restaurací.
  • Čtvrť De Wallen (Red Light District): Tato čtvrť je známá svou noční zábavou a je domovem mnoha barů, klubů a restaurací.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *