Tipy na úsporu energie v domácnosti

Mezinárodní vztahy, doba, krize – to všechno jsou důvody, proč je ekonomická situace nepřívětivá a proč bychom měli šetřit. Šetřit se dá na vše, ale záleží na prioritách. Někdo jednoduše nechce a nebude šetřit na kvalitě potravin a někdo se zase nevzdá jízdy autem. Úspora energie v domácnosti je ovšem jeden ze způsobů jak šetřit, aniž by vás to nějak zvlášť omezovalo. Pojďme se teď podívat na několik způsobů, jak můžete doma ušetřit a ušetřené penze utratit za něco lepšího.

Hned na začátku dodáváme, že mnoho tipů se odvíjí od koupě nového typu spotřebiče nebo jiné věci. Pokud byste teď vyrazili do obchodu a začali vyměňovat naprosto funkční, ne-li nové věci za ty úspornější, asi moc neušetříte. Naše tipy tedy berte s rezervou a před výměnou či koupí nového spotřebiče přemýšlejte a vyhýbejte se ukvapeným rozhodnutím.

Pohybová čidla a senzory

Instalace pohybových čidel se vyplatí obzvlášť v případě, že doma máte malé děti, která za sebou ne a ne zhasínat. Znát to, procházíte byt nebo dům a jediné co děláte je, že zhasínáte. Pohybová čidla poskytnou nejen úsporu, ale také komfort. Pro ještě větší úsporu doporučujeme nainstalovat čidla společně s LED žárovkami. Pokud se zabýváte kutilstvím a rádi byste si domácnost zautomatizovali po svém, navštivte web Laskakit, na kterém najdete vše, co potřebujete, např. pohybová čidla a senzory.

A jaké jsou vlastně rozdíly mezi LED a klasickou žárovkou? LED žárovky spotřebují zpravidla 7x méně elektřiny a také déle vydrží.

Vařte s úsporou

Kuchyně je místem, kde peníze často mizí jako pára nad hrncem. Velmi často na tom mají podíl staré a neúsporné spotřebiče, které bohužel často nadělají více škody než užitku. Řeč je především o troubě, varné desce nebo také o hrncích. My však víme, že mnoho lidí zastává názor, že dokud funguje, tak je to dobré. I tak by mnoho lidí mělo popřemýšlet nad výměnou starého spotřebič. 

  • Varná deska – indukce nebo sklokeramika spotřebuje o několik desítek procent méně energie než plotýnky. 
  • Hrnce – z levných a starých hrnců uniká mnoho tepla
  • Vařte s poklicí – vždy používejte poklici na hrnec. Bez poklice mnoho páry uniká bezdůvodně a ohřev např. vody trvá mnohem déle
  • Tlakový hrnec – starý dobrý papiňák vám ušetří čas i peníze. No nezní to skvěle? V tlakovém hrnci doporučujeme vařit především maso, které by v hrnci trvalo uvařit i několik hodin.
  • Ohřev vody – vodu se vám vyplatí ohřívat vždy ve varné konvici než na sporáku.
  • Správná teplota v lednici – je to jednoduché, čím nižší teplotu máte v lednici nastavenou, tím více energie spotřebujete. Zkontrolujte si tedy, že máte teplotu v lednici nastavenou mezi 4 a 6 stupni.

Topte s rozumem

Topení a problémy s ním spojené je často největší bolístkou a dírou v peněžence. Začíná o při vybírání typu vytápění, pokračuje přes výběr dodavatele a končí pár nepříjemnými a drahými zlozvyky, kterými zbytečně zatěžujete svůj rozpočet. Pro účely tohoto článku se zaměříme především na tyto bolístky. Co se týče výběru typu topení, plánujeme další článek.

  • Nechávejte odkryté radiátory – pryč s oblečením, záclonami, botami, knihami a dalšími věcmi, které jsou zahřívány na úkor vás.
  • V zimě větrejte nárazově – zapomeňte na ventilačku. Klidně několikrát za den jen na pár minut otevřete okna dokořán, provětrejte vzduch v místnosti a okna zase zavřete.
  • Odvzdušňujte topení – na začátku topné sezóny nezapomeňte odvzdušnit topení, stejně tak i jednou za čas během sezóny.
  • Netopte Pánu Bohu do oken“ – přesvědčte se, že vám teplo neuniká okny nebo vstupními dveřmi, na vině může být špatné těsnění, ale i stáří oken a dveří, nebo špatné větrání.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *