Tipy, jak se chovat k psovi z útulku a jak předejít jeho vrácení

Útulky jsou plné starších i mladších psů, štěňat i seniorů. Mnoho lidí se rozhodne adoptovat pejska s útulku, aby alespoň jeden z nich prožil šťastný a spokojený život. Mnoho lidí však se psy nemá příliš velké zkušenosti a neuvědomují si, jak velký závazek je vzít si psa z útulku. V tomto článku si vysvětlíme, jak by mělo vypadat chování k psovi po odebrání z útulku, aby jste získali potřebnou autoritu, pes se nestal nezvladatelným a abyste předešli jeho vrácení.

Jak se chová pes z útulku

Psi z útulku mají většinou velmi pohnutou minulost a jejich psychika může být značně poničená. Obzvlášť starší pejsci, kteří si zažili opravdu těžký život plný násilí, mají velký problém změnit své chování a přestat se bát. Když si berete psa z útulku musíte být připraveni, že vás čeká hodně práce s výchovou či převýchovou. Na tom musíte pracovat již od prvního setkání s pejskem. Pokud nemáte s výchovou psů velké zkušenosti, měli byste si opravdu velmi dobře rozmyslet, zda si vezmete z útulku problémovější pejsky. Ideální je začít s pejskem, kterému třeba zemřel páníček, a proto se dostal do útulku. I takový pes však může být do jisté míry problémový a vy musíte hned od prvního okamžiku začít pracovat na jeho nápravě. K tomu potřebujete pochopit psí psychologii a principy fungování ve smečce.

Fungování psů ve smečce

V psí smečce funguje jasná hierarchie a stejně tak by to mělo fu fungovat i u vás doma, tedy v lidské smečce. Pes u vás doma nikdy nesmí být vůdce smečky, protože pak se může stát nezvladatelným. Takový problémový pes pak může tahat na vodítku, napadat ostatní psi nebo lidi, může také ničit věci a dožadovat se pozornosti. Problémový pes neposlouchá a nevydrží sám doma.

Po adopci psa z útulku je vaší povinností tomuto předejít. Jste odpovědni za psychiku a chování vašeho psa. Svého psa budete mít pod kontrolou ve chvíli, kdy budete právoplatným vůdcem smečky. A tím se nestanete jen tak. Vyžaduje to každodenní sebekontrolu a kázeň.

Jak byste se měli chovat poté, co si vezmete psa z útulku aneb jak se stát vůdcem smečky

Stát se vůdcem smečky není nic jednoduchého, kór když stojíte například naproti rotvajlerovi nebo mastifovi. Nesmíte se ale bát. Vy jste ti, kteří musí zkrotit vašeho psa a ne naopak. Možná se vám tyto zásady příčí a vy byste se nejraději s pejskem jenom mazlili, chodili ven a nic ho nenaučili. Myslete však na to, že pokud budete prvních pár měsíců důslední, můžete se s vaším psem mazlit celé dny, ale s vědomím, že máte poslušného psa, který neublíží, který se nebude bát a bude mít ve váš 100% důvěru. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *