Návod, jak se naučit střílet z luku

Samotný proces učení se střelby z luku může být složitý, ale postupně se dá naučit. Střílení z luku může být zajímavým koníčkem či dokonce sportem. Někdo může být přirozeným talentem od přírody a někdo si své místo musí vydřít. Nic to však nemění na tom, že je lukostřelba krásný a elegantní sport. Pokud jste uvažovali, že začnete s lukostřelbou, přečtěte si následující tipy a kroky, jak začít. 

Pořiďte si nebo si půjčte potřebné vybavení

Možná to je samozřejmost, ale není od věci si pro jistotu zopakovat, co je vlastně základním vybavením pro lukostřelbu.

 • luk,
 • šípy,
 • terč,
 • ochranná rukavice, chránič předloktí (není nutné).

Samozřejmě si můžete koupit nový luk a šípy v obchodě s lukostřelbou nebo využít možnost zapůjčení v některých sportovních centrech. Pokud jste naprostý začátečník, doporučujeme začít ve sportovních centrech či ideálně na střelnici, kde vám půjčí vybavení a případně se vším pomohou.

Dbejte na bezpečnost

Je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pravidla. To znamená, že byste měli mít oblečení, které vám nebrání v pohybu, a ideálně také ochranné brýle a rukavice. Měli byste se také ujistit, že máte bezpečný prostor pro cvičení, kde nikdo neohrožuje váš výcvik a vy tím pádem neohrožujete jeho.

Naučte se správný lukostřelecký postoj

Naučte se správný postoj a držení luku. Luk by měl být v rovnováze v ruce a měl by být namířen směrem ke středu terče. Dokud se nenaučíte správný lukostřelecký postoj, bude vaše střelba neúspěšná. V budech níže uvádíme základní postup, jak na to. Nicméně jak už jsme zmiňovali, pokud začínáte, je dobré zajít na střelnici, kdy vás v případě chyb opraví. Přeci jen, znáte to. Je lepší na začátku trochu bojovat se správnou technikou, než se odnaučovat špatným návykům. Jak na to:

 1. Postavte se na šířku ramen.
 2. Rozložte svou váhu na obou nohách.
 3. V případě, že máte dominantní oko (tj. oko, které používáte pro zaměřování), umístěte svou dominantní nohu dopředu a pokud máte dominantní ruku (tj. ruku, kterou používáte pro tah luku), umístěte ji na spodní stranu luku.
 4. Držte luk před sebou ve výši ramen tak, aby byl kolmo k zemi a vodorovně směrem k terči.
 5. Ruku s lukem držte před sebou a udržujte ji pevně, ale ne příliš napnutou.
 6. Ohýbejte své lokty a nasměrujte lano luku směrem k terči.
 7. Soustřeďte se na terč a zaměřte si svůj luk na střed terče.
 8. Držte hlavu vzpřímenou a sledujte terč, ne své šípy.

Je důležité trénovat a vylepšovat svůj postoj, aby byl pevný a stabilní. Pokud se učíte lukostřelbu, je dobré nejprve pracovat na postoji a až poté začít trénovat další prvky střelby z luku, jako je tah luku a zaměřování.

Naučte se správný tah luku

Je důležité naučit se správný tah luku. Měli byste si povšimnout, že luk má pevný tah, který musí být uvolněn prsty na rukavici. Při střelbě by měl být tah rovnoměrný a bez prudkých pohybů.

Cílení a zaměřování

Nyní přichází na řadu cílení a zaměřování. Zkuste zaměřit luk na střed terče a soustřeďte se na to, aby byla ruka stabilní a aby tělo zůstalo v klidu. Zvyšujte vzdálenost postupně a pracujte na svých dovednostech.

Trénink a praxe

Je třeba trénovat a praktikovat pravidelně, aby se stala střelba z luku součástí vašich schopností. Průběžně pracujte na své technice a zkoušejte různé úhly a vzdálenosti. Pokud máte někoho, kdo vám může poradit nebo ukázat správnou techniku, bude to ještě lepší.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *