Hnojení pokojových květin je v celém procesu péče o rostliny stejně důležité jako průběžné zalévání či přesazování květin do větších květináčů. Pokud se o pokojovky teprve začínáte starat a máte s hnojením malé či žádné zkušenosti, je tento článek určen přímo pro vás. Zde pochopíte, proč je potřeba pokojovky hnojit, čím a na co si dát pozor.
Proč hnojit pokojové květiny
Květiny je nutné hnojit především po zimě kvůli tomu, že byli dlouho v období vegetačního klidu a nemají dostatek síly a živin na to, aby rostli. Všechny pokojové rostliny jsou na jaře a v létě v přirozeném období růstu, a pokud jim dopřejete potřebnou dávku živin prostřednictvím hnojiva, náležitě se vám odmění.
Dalším velmi důležitým argument na otázku proč hnojit je fakt, že pokojové květiny nejsou zasazené v zemi, ale v květináči. Když pokojovku zasadíte do nového květináče s čerstvou půdou, má po omezenou dobu dostatek živin, aby prosperovala a rostla, jak má. Pokud je však květina v květináči řekněme rok až dva, živin z půdy ubývá stejně jako místo v květináči, jelikož kořeny rostliny začínají postupně zaplňovat celý obsah květináče. Proto by se měly pokojovky přihnojovat pomocí různých produktů. Díky správně aplikovanému hnojivu budou vaše rostliny:
- zdravější,
- krásnější,
- silnější a odolnější,
- více pokvetou.
Kdy (ne)hnojit pokojové květiny
Jak jsme již zmiňovali, hnojit byste měli ideálně vždy začátkem vegetace, tedy po období zimního spánku. Na jaře je tedy ideální čas, kdy s hnojením začít. Rostliny živiny navíc budou jistě potřebovat, věřte nám. Naopak v zimě se hnojení spíše vyhněte, a pokud z nějakého důvodu hnojit potřebujete, vždy pečlivě přečtěte návod na hnojivu. Myslete na to, že méně je někdy více a při hnojení to platí dvojnásob.
Pak tady máme situace, kdy naopak rostliny nikdy nehnojte. Jedná se o zásady, kdy opravdu nikdy nehnojíme. Ve chvíli, kdybyste těchto pokynů neuposlechli, rostlinka by vám pravděpodobně pošla před očima. Jedná se o situace jako:
- rostlina je napadena škůdci a vy nevíte, co jsou zač,
- rostlina je nemocná nebo ještě nezakořenila,
- rostlina je čerstvě přesazená v novém substrátu. Substráty bývají většinou již předhnojené, a pokud byste ji začali přihnojovat ještě před tím, než rostlina všechny živiny z hnojiva v substrátu vstřebá, hrozilo by by, že se jednoduše “předávkuje”. Obzvlášť na jaře na toto pravidlo myslete, jelikož se na jaře rostliny velmi často přesazují. Pokud použijte již předhnojený substrát, začněte s hnojením až po uplynutí doby, na kterou je substrát předhnojený. Většinou to bývá okolo 4 týdnů.
- A na závěr rostliny nikdy nehnojte, pokud je rostlina v suchém substrátu. Musí být alespoň vlhký, a proto rostlinu před hnojením vždy nezapomeňte zalít.
Jak hnojit pokojové květiny
Odpověď na otázku, jak hnojit, se odvíjí od typu hnojiva, které použijete. Na dnešním trhu existuje několik druhů hnojiv, nicméně nejčastěji se jedná o:
- granulované,
- tekuté,
- gelové,
- tyčinky a další.
Jak už jsme zmiňovali v seznamu situací, kdy nehnojit, opravdu vždy myslete na to, že musí být rostlina rovnoměrně zalitá. To poznáte tak, že přebytečná voda odtéká miskou ven. Zároveň v rámci přípravy rostlinky před hnojením je důležité ji očistit, odstřihnout žluté a hnědé (suché) listy. Co se týče množství, pokud si nejste jisti, vždy hnojte raději méně než více. Nicméně pokud budete kupovat hnojivo v obchodě či na internetu, vždy byste měli mít k dispozici návod k použití včetně instrukcí o doporučeném dávkování. Jakmile aplikujete hnojivo, práce nekončí. Je potřeba rostlinku sledovat a dívat se, jak a jestli jí hnojivo prospívá či nikoliv.