Mezi milovníky pokojovek je toto téma jedno z nejčastějších. Možná jste to také zažili se svou maminkou či babičkou. Šli jste na návštěvu ke známým nebo příbuzným a maminka odcházela s pár lístky v kelímku s vodou. Množení rostlin ve vodě je jeden z nejčastějších a nejjednodušších způsobů. Existuje však i několik dalších způsobů, jak si vaši oblíbenou květinu namnožit. Pojďte si s námi přečíst, jak na to.
Množení rostlin ve vodě
Když už jsme začali s množením rostlin ve vodě, budeme s tím i pokračovat. množen ve vodě je velmi jednoduché a účiné u mnoha odrůd oblíbených pokojovek. Postup je následující:
- Vyberte dostatečně silnou a zdravou rostlinu, kterou chcete namnožit. Myslete na to, že po odebrání listu by měla mít rostlina minimálně 4 další listy, aby mohla správně fungovat a růst.
- Vyberte na rostlině list, který budete chtít rozmnožit. Řez proveďte pod jeho výchozím místem.
- Odříznutý list umístěte do sklenice či misky s vodou. Dávejte si pozor, aby byl stonek ponořen pouze trošku a voda nezasahovala na listy. Pokud by listy začaly hnít, celý proces zakořenění by se zpomalil, možná i zastavil. Protože raději lístky, které jsou níže odstřihněte, ať hnilobě předejdete.
- Vodu ve sklenici pravidelně po týdnu vyměňujte a v průběhu týdne ji doplňujete.
- Zhruba po 2-4 týdnech by měla rostlinka zakořenit. Jakmile budou kořínky dlouhé cca 2 cm, je dobrý čas na to ji přesadit. Rostlinku přesaďte do do květináče se substrátem a nezapomínejte ji zalévat.
A jaké květiny je vhodné množit ve vodě?
- voskovka,
- monstera,
- ibišek,
- šplhavice,
- pilea,
- pepřinec,
- muškát.
Řízkování rostlin
Řízkování rostlin je stejně jednoduché jako množení ve vodě a dělí se na dva způsoby. Na řízkování stonků a na řízkování listů. Oba způsoby si vysvětlíme níže.
Řízkování stonků
Řízkování stonků je vlastně totožné jako množení ve vodě. Jediný rozdíl spočívá v tom, že část rostliny nenecháváte zakořenit ve vodě, ale rovnou ji “píchnete” do substrátu v květináči. Ješět před tím než ji zapíchnete do půdy ji však nezapomeňte namočit do zakořeňovače, což je jakých stimulátor, který pomáhá květině zakořenit.Je dobré na květináč navléct plastový sáček, díky kterému bude rostlina stále ve vlhké prostředí. Tímto způsobem můžete množit africkou fialku nebo také fíkus.
Řízkování listů
K řízkování listů potřebujete list rostliny uříznout jen s malou částí stonku. Celý list pak zapíchnete do půdy, přičemž ho také musíte namočit do zakořenovače. Půdu byste měli udržovat stále vlhkou. Zhruba po 2 až 3 týdnech by měl řízek zapustit kořeny. Původní list odumře, rozloží se a vzniknou nové.
Pomocí řízků listů se rozmnožují rostliny jako:
- africká fialka,
- pepřinec,
- tchýnin jazyk,
- sukulenty a další..
Dělení rostlin
Množení dělením je ze všech výše uvedených způsobů rozmnožování asi nejsložitější. K tomu, abyste mohli rostlinu množit dělením, je potřeba, aby měla velmi dobrý a stabilní kořenový systém. Postup je následující:
- Rostlinu vytáhněte z květináče a jemně oklepejte zbytky půdy z kořenů. Rostlinu následně rozdělte na stejné části. Dávejte pozor, aby na všech částech měla rostlina dost kořenů a listů.
- Rostliny zvlášť zasaďte do květináčů s půdou. Dbejte na dostatečnou zálivku.
Květiny, které se množ tímto způsobem jsou:
- tchýnin jazyk,
- kapradí,
- toulcovka,
- kalátea.